Mednarodna izmenjava in ogled dobre prakse »Leta niso merilo – aktivirajmo potencial«
V četrtek, 17. aprila sta Mestna občina Maribor in Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti PRIZMA, v Centru alternativne in avtonomne produkcije (CAAP) pripravili strokovno razpravo ter predstavitev dosedanjih dosežkov EU projekta Senior Capital.
Z mednarodnim projektom Senior Capital si prizadevajo vzpostaviti močnejšo gospodarsko vlogo generacije 50+, kar terjajo demografske spremembe s katerimi se soočamo. Z naraščajočo problematiko brezposelnosti se ne srečujejo le mladi, temveč ta izziv predstavlja še posebej pereč problem za generacije 50+, saj sprememba pokojninske zakonodaje terja njihovo daljše ostajanje na trgu dela. Podatki kažejo, da je slovenska in še posebej podravska generacija 50+ manj delovno aktivna in nadpovprečno brezposelna. Med delodajalci večinoma prevladuje prepričanje, da so to kadri, v katere se ne splača več vlagati, da so predragi in nemotivirani za spremembe in učenje. Posledično jih tudi neradi zaposlujejo. To je velika gospodarska in družbena škoda, saj imajo ljudje, stari 50 let in več, veliko koristnih in uporabnih izkušenj ter znanja, so praviloma pripadni svojemu delodajalcu in imajo visoko delovno etiko. Veliko jih je tudi povsem zdravih, fizično aktivnih in pripravljenih na učenje.
Mestna občina Maribor in Fundacija PRIZMA sta se v projektu prav zaradi navedenega lotila razvoja pilotnega programa, ki celovito pristopa k aktiviranju in zaposlovanju generacij 50+, izboljševanju delovnih pogojev zanje v podjetjih in organizacijah ter spodbujanja njihove podjetnosti, predvsem na področju razvoja in udejanjanja socialno podjetniških iniciativ. Zavod RS za zaposlovanje – Območna služba Maribor skupaj s številnim deležniki iz regije in širše, sodeluje v strateški razvojni skupini v kateri skupaj razvijajo celovit paket ukrepov/programov, ki posegajo na področje zaposlovanja starejših, kreiranja novih delovnih mest za to generacijo, upravljanja s starostno raznoliko delovno silo in ne nazadnje na področje razvoja storitev in produktov namenjenih starajoči se populaciji.
Na dogodku so predstavili dosedanje izkušnje tako strokovnih delavcev, deležnikov kot udeležencev interdisciplinarnega programa, poimenovanega »Izkušnje štejejo«, ki generacijam 50+, ki iščejo priložnost za zaposlitev ali delo, možnosti za razvoj ali spremembo poklicne kariere ali se preprosto želijo aktivirati, nudi podporo na področju osebnega in kariernega razvoja, iskanja zaposlitve ter razvoja podjetniških oz. prednostno socialno podjetniških iniciativ.
V obširnem in interdisciplinarno zastavljenem pilotnem programu, ki ga izvajajo tudi v sodelovanju s projektno skupino projekta Silver City, katerega partner je eim, Center razvoja človeških virov, se 33 brezposelnih 50+ iz Območne službe Maribor usposablja in krepi svoje kompetence na področjih kot so spoznavanje sebe in svojih kompetenc z izdelavo individualnega kariernega načrta; socialno podjetništvo z razvojem in podporo pri zagonu socialno podjetniških iniciativ; začetna in nadaljevalna IKT znanja; komunikacija; veščine na področju zaposlovanja, vseživljenjskega učenja in zdravja, itd. Pilotna izvedba programa se bo zaključila junija letos.
Najpomembnejši pričakovani trajni rezultat slovenskega dela projekta je oblikovanje partnerstva (senior pakt) ter oblikovanje predloga za vzpostavitev medgeneracijskega razvojnega, poslovnega in izobraževalnega središča 50+. Pričakovani neposredni rezultati programa so nove zaposlitve in uresničena vsaj ena socialno podjetniška iniciativa.
Že v prvih treh mesecih izvajanja programa se je realiziralo 6 zaposlitev, oblikovane so bile tri socialno podjetniške iniciative, v okviru katerih udeleženke in udeleženci razvijajo socialno podjetniške ideje na področjih, kot so vzpostavitev medgeneracijske pomoči za starejše, informacijskega vozlišča za storitve za starejše ter gostinskih in turističnih storitev. Dve od teh sta tudi že v postopku registracije socialno podjetniške kooperative, kjer se bodo oblikovala nova delovna mesta ne le za generacije 50+ temveč tudi za mlajše.
Udeleženke in udeležence sta pozdravila dr. Andrej Fištravec, župan Mestne občine Maribor in dr. Ivan Žagar, župan občine Slovenska Bistrica in predsednik Konzorcija za razvojne naloge Podravja. V razpravah so sodelovale tudi predstavnice Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Zavoda RS za zaposlovanje - OS Maribor, Univerze v Mariboru, SPIRITA, Skupnosti občin Slovenije, predstavniki gospodarstva, partnerji iz Avstrije, udeleženci programa Izkušnje štejejo in drugi.
Na Zavodu RS za zaposlovanje – OS Maribor smo veseli priložnosti, da ob »Jamstvu za mlade«, ki je namenjen aktivaciji, usposabljanju in zaposlovanju mladih do 30 leta starosti lahko sodelujemo pri oblikovanju Medgeneracijskega središča 50+, saj smo prepričani, da tudi ta ciljna skupina potrebuje posebne programe in pomoč za lažjo in hitrejšo vrnitev na trg dela.
Samo s povezovanjem mladih in starejših lahko ustvarjamo nove priložnosti za zaposlitev, gradimo most med generacijami in dokazujemo da »leta res niso merilo«.