Nepovratne finančne spodbude 2016
Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad je na začetku marca objavil Javni poziv 37SUB-OB16 za pridobitev nepovratnih finančnih sredstev za povečanje energijske učinkovitosti in večjo rabo obnovljivih virov energije občanov. Skupna višina sredstev znaša 15.800.000 EUR.
Namen javnega poziva je povečanje rabe obnovljivih virov energije in večja energijska učinkovitost v stanovanjskih stavbah ter zmanjšanje prekomerne onesnaženosti zraka z delci PM10 in s tem izboljšanje kakovosti zunanjega zraka.
Višina spodbude je pri večini ukrepov, za katere je mogoče dodeliti nepovratna sredstva, omejena na 20 % priznanih stroškov naložbe in na maksimalen znesek za posamezen ukrep. Spodbuda lahko znaša od nekaj sto evrov do nekaj deset tisoč evrov.
Občani, ki želijo s posodobitvijo svojih domov dosegati večje prihranke energije, lahko pridobijo nepovratna sredstva ali posojilo za naložbo. Kandidirajo lahko za nepovratna sredstva za naslednje ukrepe:
A – vgradnja solarnega ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi,
B – vgradnja kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe,
C – vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe,
D – priključitev starejše eno-/dvostanovanjske stavbe na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije,
E – vgradnja energijsko učinkovitega lesenega zunanjega stavbnega pohištva v starejši stanovanjski stavbi,
F – toplotna izolacija fasade starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe,
G – toplotna izolacija strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru v starejši eno- ali dvostanovanjski stavbi,
H – vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stanovanjski stavbi,
I – gradnja ali nakup pasivne oziroma skoraj nič energijske nove eno/dvostanovanjske stavbe,
J – celovita obnova starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe,
K – nakup stanovanjske enote v tri- in večstanovanjski stavbi, obnovljeni v skoraj nič energijskem razredu.
Občani lahko nepovratna sredstva uporabijo izključno za naložbe v zmanjšanje porabe energije ali rabo obnovljivih virov energije.
Sredstva so namenjena za ukrepe, ki v času oddaje vloge še niso izvedeni. To pomeni, da morajo občani najprej pridobiti ponudbo (predračun) izvajalca, ki je registriran za opravljanje ustreznih del. Iz ponudbe mora biti razvidno, da bo ukrep izveden skladno s pravili javnega poziva in bo izpolnjeval njegove tehnične kriterije (npr. debelina toplotne izolacije, tip kotla na lesno biomaso z ustreznim vodnim toplotnim zbiralnikom itd.).
Občani morajo najprej pozorno prebrati vsebino javnega poziva na spletni strani https://www.ekosklad.si/fizicne-osebe/javne-objave, kjer so zapisani določeni pogoji, zahteve, merila in kriteriji, ki jih mora prosilec izpolniti.
Ko občani ugotovijo, da izpolnjujejo vse pogoje morajo na Eko sklad poslati naslednje osnovne dokumente (od vsakega ukrepa posebej so odvisne še dodatne potrebne priloge – glej spletno stran in navodila):
- vlogo (obrazec zanjo je del razpisne dokumentacije),
- ponudbo (predračun) izbranega izvajalca,
- dokazilo, da ukrep še ni bil izveden (fotografije, posnete v času oddaje vloge) in
- dokazilo o legalnosti postavitve objekta (npr. kopija gradbenega dovoljenja, kopija potrdila, da ima stavba gradbeno dovoljenje po zakonu, če je bil objekt zgrajen pred letom 1967).
Po vložitvi popolne vloge Eko sklad v primeru, da so izpolnjeni pogoji za dodelitev spodbude občanu, le-temu izda odločbo in ji priloži pogodbo o sofinanciranju. Vlagatelj ima potem najmanj devet mesecev časa za izvedbo ukrepa (za izvedbo več kot treh ukrepov od A do H oz. ukrepe I, J in K so roki 18 oz. 24. mesecev).
V tem času so sredstva za njegov ukrep rezervirana in čakajo konec izvajanja del. Do njih se pride tako, da občan najpozneje v dveh mesecih po izteku roka za zaključek del pošlje Eko skladu:
- podpisano pogodbo o sofinanciranju,
- račun izvajalca s podpisom izvedenih del, vgrajenih gradbenih proizvodov ali strojnih napeljav in opreme za celoten obseg naložbe,
- dokazilo o plačilu računa in dokazila o dejanski izvedbi ukrepov (v večini primerov fotografije izvedenih ukrepov/opreme po izvedbi).
Po prejemu te dokumentacije Eko sklad praviloma v 60 dneh izplača nepovratna sredstva občanu, na račun, ki ga je navedel v vlogi.
Poleg nepovratne finančne spodbude lahko občani za iste ukrepe pridobijo tudi kredit po javnem pozivu 55OB16. Pri tem velja omejitev, da vsota nepovratne finančne spodbude in kredita ne sme presegati priznanih stroškov kreditirane naložbe, razen v primeru, če se dodeljena nepovratna finančna spodbuda izplača izključno za delno poplačilo odobrenega kredita Eko sklada.
Če potrebujete kakšen nasvet ali pomoč pri izpolnjevanju in oddaji vlog za pridobitev nepovratnih sredstev ali kredita Eko sklada nas lahko pokličete na telefonsko številko 02/234 23 63 ali nam pošljete vprašanje po elektronski pošti na naslov: info@energap.si