»NA POMOČ- NARAVA GROZI, 2. DEL«
Občina Lovrenc na Pohorju leži na severnem pobočju Pohorja. Naselje Lovrenc pa v Lovrenški dolini, obdani z visokimi slemeni. Ker so slemena ravna, tam zastaja voda, posledično je na območju občine Lovrenc na Pohorju veliko močvirij, ki ne zadržujejo odvečne padavinske vode, pač pa se razlivajo po pobočjih. V zadnjem obdobju je zaradi žleda in vsakoletnih ujm marsikatero pobočje spremenilo svoj videz. Iz prej gozdnatega je nastalo golo rebro, hudourniški vodotoki pa iz leta v leto huje kažejo svojo moč, si utirajo nove struge, odnašajo s seboj vse, kar se jim postavi na pot. Vse, kar odnesejo s pobočij, se praviloma odlaga v Lovrenški dolini, posledično je bilo v zadnjih petih letih velikokrat prizadeto prebivalstvo in lokalna skupnost. Praviloma se vedno ob takšni nesreči onesnaži, pa tudi okuži, pitna voda, s katero se oskrbujejo prebivalci naselja Lovrenc na Pohorju. Zato je hitra intervencija gasilcev za varovanje pitne vode ob takšnih primerih še kako pomembna.
Že v SLR LAS Drava je ugotovljeno, da so na območju Občine Lovrenc na Pohorju težave s pitno vodo, ki je pogosto onesnažena do meje, da jo je potrebno prekuhavati ali da morajo gasilci svežo vodo dovažati. Najpogostejši vzrok je neurejena kanalizacija in prosti izpusti odpadnih voda v naravo v hribovskih naseljih.
Prvi, ki priskočijo na pomoč ob vsaki takšni naravni nesreči, so prostovoljni gasilci, torej domačini, ki prostovoljno takoj odložijo svoje trenutno delo, opustijo opravke ali obveznosti ter odhitijo pomagati in reševati. Velikokrat je uspeh pomoči in reševanja odvisen ne samo od golih rok in volje gasilcev, pač pa tudi od njihove opreme. Torej, če je bila nekoč osnovna naloga gasilstva predvsem gašenje požarov, danes gasilke in gasilci predstavljajo splošno-reševalno javno službo, ki ukrepa ob najrazličnejših naravnih in drugih nesrečah. Teh je pa vedno več in so vedno bolj kompleksne.
Naslednji vzrok, ki velikokrat poveča razsežnosti naravne katastrofe, je človeška malomarnost do okolja in narave. Še posebej je to opazno zaradi širjenja stanovanjskih gradenj, kjer bi bila potrebna velika pozornost pri posegih v naravo in okolje. Ker to ni vedno upoštevano, prihaja v zadnjih letih do vedno pogostejših naravnih nesreč, ki ogrožajo infrastrukturo in celo življenja.
Trajno in nemoteno opravljanje javne gasilske službe zagotavljajo lokalne skupnosti. Lokalna skupnost (občina) skladno s svojimi pristojnostmi zagotavlja organiziranost, opremljanje in delovanje gasilstva. Gasilci v Lovrencu na Pohorju zaradi dotrajane opreme nimajo pogojev za hitro, uspešno in kvalitetno pomoč. Za pomoč v razmerah, kot vladajo v Lovrencu na Pohorju, potrebujejo razen močnega in zmogljivega vozila še sodobno opremo.
Nenazadnje je uspešnost preprečevanje posledic naravnih nesreč odvisna tudi od osveščenosti ljudi, ki se znajdejo znotraj te nesreče, o tem, kako naj ravnajo, da zaščitijo sebe, svoje bližnje in premoženje. Primanjkuje jim znanja o prvi pomoči.
Zaradi navedenega sta se Občina Lovrenc na Pohorju kot prijaviteljica in PGD Lovrenc na Pohorju kot partner odločila prijaviti projekt, s pomočjo katerega bo občina nabavila novo gasilsko opremo, PGD Lovrenc na Pohorju pa bo izvedlo osveščevalno delavnico na temo prve pomoči ljudem ob naravnih in drugih nesrečah.
Projekt bo vplival na posodobitev osnovnih storitev na podeželju, na varstvo okolja in ohranjanje narave, pa tudi na ranljive skupine. Z novo sodobno opremo, ki bo povečala učinkovitost gasilskega dela, bo velikokrat razsežnost naravne ali drug nesreče vsaj omejena, če že ne preprečena. Npr. januarja 2019 je na cesti proti Pesku na Pohorju v 40 metrsko globel zgrmel avtomobil. Prvi so bili na kraju nesreče gasilci iz Lovrenca, ki so pri reševanju ponesrečencev in avtomobila iz globeli potrebovali pomoč drugih, bolje opremljenih gasilcev. Ali v primeru, ko se je zaradi vremenskih nevšečnosti podrl hlev, poln živine in so gasilci potrebovali veliko več časa in truda, da so iz podrtega hleva rešili živino. Z novo, sodobno opremo, takih težav več ne bo. Gasilsko delo bo bolj učinkovito, bolj varno za same gasilce, predvsem pa bo nova oprema olajšala delo gasilcev.
Projekt bo vplival na ozaveščenost prebivalstva v zvezi z ozaveščanjem o ukrepih prve pomoči za človeka, okolje in imetje. Partner, PGD Lovrenc na Pohorju, bo v delavnici predstavil prebivalcem ukrepe, ki jih lahko sami izvedejo za lastno zaščito in zaščito premoženja do prihoda gasilcev ali druge vrste pomoči. Partner bo svojo aktivnost izvedel v obliki lastnega dela, zato ne bo stroškov, ki bi bili upravičeni v tem projektu.
»Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja: Evropa investira v podeželje«